انتقاد دبیر صنف انیمیشن خانه سینما: جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ انیمیشن را تحقیر کرد | نیمرخ

انتقاد دبیر صنف انیمیشن خانه سینما: جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ انیمیشن را تحقیر کرد

lazy_placeholder.gif

cinemacinema_ir-656-300x200.jpgعلی نوری">علی نوری">علی نوری">علی نوری اسکویی دبیر صنف انیمیشن خانه سینما در یادداشتی به نقد رفتار سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر با تنها انیمیشن حاضر در این رقابت پرداخت.

به گزارش سینماسینما، علی نوری">علی نوری">علی نوری">علی نوری اسکویی نویسنده، کارگردان و دبیر صنف انیمیشن خانه سینما در یادداشتی نسبت به نادیده گرفته شدن انیمیشن سینمایی «فیلشاه» ساخته هادی محمدیان در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر یادداشتی نوشته و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است.

در متن این یادداشت آمده است:

«امسال هم جشنواره ملی فیلم فجر برگزار شد با همه انتقادها و تعریف و تمجیدها، همه مصلحت اندیشی ها و محافظه کاری های سینمایی و غیرسینمایی، همه هیاهوها، اعتراض ها، اما یک چیز مثل سال های گذشته جشنواره تغییر نکرده بود و آن نادیده گرفتن انیمیشن های سینمایی حاضر در جشنواره ملی فیلم فجر بود.

بله انیمیشن سینمایی «فیلشاه» اصلا دیده نشد!

من به عنوان کسی که از پس گذار از فیلم های داستانی و مستند پا به سینمای انیمیشن گذاشته ام خوب می دانم که بسیاری از اهالی محترم سینما از سیاستگذاران تا فعالان تولید اطلاعات کمی از هنر انیمیشن دارند و اساسا از هر چیز جدیدی واهمه دارند. به خاطر دارم در دوره گذار از سینمای آنالوگ به دیجیتال برخی مواضع و حرف ها را به خاطر دارم اولین تجربه های جلوه های ویژه بصری را که تا هم اکنون نیز در ابهامی عجیب برای اهالی سنتی سینما قرار گرفته است اما در تمامی این دوران ها این حمایت دولت و سیاستگذاران سینمایی بود که به تغییرات بنیادی سینمای کشور شتاب داد و اگر نه ما همچنان باید در میان سانس های سینما منتظر تعویض حلقه های فیلم بودیم و … .

اما در مورد هنر- صنعت انیمیشن از حمایت دولت نیز خبری نیست و قرار بر این است این هنر پیشرو، جهانی، ارزآور، پرمخاطب و بی توقع در میان نگاه سنتی سینما مهجور بماند.

فیلم سینمایی انیمیشنی که در سی و پنجمین دوره جشنواره دیده نشد چندی پیش در میان صد و بیست و هفت فیلم از یک جشنواره معتبر آمریکایی در رشته فیلمبرداری جایزه می گیرد، چطور می شود که هیات داوران جشنواره ای که در آن ۲ جایزه دیگر هم به این فیلم انیمیشن داده اند قناعت نکرده و فیلمبرداری فیلم را نیز درک می کنند؟ چون اهالی هنر آنجا آموخته اند انیمیشن یک هنر- صنعت پیچیده است و جزییات بسیاری درون خود دارد و به قول برخی سینماگران وطنی هنوز آن را ماشین و کامپیوتر تصور نمی کنند. حالا رشد فکری و بالا بردن سطح اندیشه اهالی سینمای کشور در حوزه های فنی آیا به درستی برعهد مدیران سینمایی کشور نیست؟

من سه بار در بخش مسابقه جشنواره فجر شرکت داشته ام ۲ بار به عنوان فیلمساز و یک بار به عنوان داور و بر اساس همین تجربه ساختار عجیب و غیرقابل تصور این جشنواره متفاوت از همه جای جهان را خوب می شناسم و امروز هم نه اعتراض به داوران جشنواره دارم و نه به اهالی سینما بلکه اعتراض حقیر شخصا متوجه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب مهندس حیدریان ریاست محترم سینمایی ایشان است. چرا اجازه می دهند برترین آثار سینمایی انیمیشن را به جشنواره بپذیرند و اینگونه تحقیر کنند؟

آن هم در جشنواره ای که برای ریز و درشت اصناف سینمایی از طراحی لباس و صدابرداری گرفته تا چهره پردازی و… برنامه‌ریزی شده و در برخی رشته های آن حتی سیمرغ هایش دوقلو زا شده اند، جشنواره ای که همه چیز آن مصلحت اندیشی است تا علمی، جشنواره ای که در این سی و شش سال به ندرت شاید فقط یک یا ۲ بار سابقه داشته که دبیر انتخابی آن سابقه قبلی در دبیری جشنواره ای حتی در ابعاد جشنواره های استانی را داشته باشد.

جشنواره ای که هرگز تیم ثابتی را به خود تجربه نکرده و روال ثابتی نداشته است و در مغز و ساختار به هیچ جشنواره ای در هیچ کجای جهان شباهت ندارد اما هر روز لباس جدیدی از معتبرترین جشنواره های جهان را با عاریه می گیرد!

امثال هم البته شاهد نوآوری ستودنی حلقه پیچ کردن دیپلم های افتخار به تقلید از جشنواره «کن» بودیم.

البته انتقاد حقیر صرفا به این دوره از جشنواره و شخص آقای داروغه زاده نیست که این دوره از جشنواره به نظر من اتفاقا از دوره های خوب برگزاری جشنواره فجر بود، انتقاد من حتی به این روند سی و شش ساله هیاتی برگزار کردن جشنواره هم نیست، اعتراض بنده این است؛ حالا که کلا ریش و قیچی را دست خود گرفته اید این چه نوع برخورد زننده ای با این هنرمندان شریف و بی ادعای هنر انیمیشن است؟!! چرا از ابتدا اعلام نمی کنید ما امسال به هر دلیل در جشنواره فیلم انیمیشن نخواهیم داشت!!!

جناب آقای وزیر در باب اهمیت و جایگاه حیاتی صنعت انیمیشن در آینده سینمای کشور شما بیشتر از ما صحبت کرده اید پس نیازی به توضیح بیشتر نمی بینم و تنها همین سوال را مطرح می کنم که اگر این اهمیت را می دانید چرا اجازه می دهید اهالی این هنر-صنعت تحقیر شوند؟»

منبع: مهر

منبع: سینما سینما
آدرس کوتاه: http://www.nimrokh.tv/news/36482
خبرهای پربازدید


«رهایی از بهشت» از جشنواره‌ای در لندن جایزه گرفت

«رهایی از بهشت» از جشنواره‌ای در لندن جایزه گرفت

انیمیشن سینمایی «رهایی از بهشت» ساخته علی نوری اسکویی از جشنواره‌ای در لندن جایزه گرفت. به گزارش مهر، انیمیشن سینمایی «رهایی از بهشت» ساخته علی نوری اسکویی برنده جایزه بهترین انیمیشن جوایز ماه اکتبر «گولد مووی» در لندن شد. هر سال برنده اصلی این رویداد در ماه ژانویه از میان...

۱۳۹۶/۰۸/۱۶


یک حضور جهانی دیگر برای انیمیشن «رهایی از بهشت»

یک حضور جهانی دیگر برای انیمیشن «رهایی از بهشت»

انیمیشن سینمایی «رهایی از بهشت» ساخته علی نوری اسکویی به جشنواره‌ای در چک رفت. به گزارش مهر، انیمیشن سینمایی «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری اسکویی در دهمین دوره جشنواره «جونیور فست» چک روی پرده می‌رود. دهمین دوره جشنواره فیلم «جونیور فست» مثل هر سال در چند شهر از...

۱۳۹۶/۰۸/۱۴


«رهایی از بهشت» نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی شد

«رهایی از بهشت» نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی شد

آهنگسازی انیمیشن سینمایی «رهایی از بهشت» که توسط محمدرضا علیقلی انجام شده است در جشنواره فیمو اسپانیا نامزد دریافت جایزه شد. در ادامه افتخارات جشنواره ای فیلم سینمایی انیمیشن «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری اسکویی، این فیلم توانست در جشنواره فیمو سینمای اسپانیا نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی...

۱۳۹۶/۰۶/۲۷


اسامی نامزدهای بخش بلند پویانمایی سینمایی جشنواره کودک

اسامی نامزدهای بخش بلند پویانمایی سینمایی جشنواره کودک

به گزارش فیلم‌نت نیوز، اسامی نامزدهای بخش بلند پویانمایی سینمایی به شرح زیر است: نامزدهای کارگردانی: ۱- فیلم رهایی از بهشت به کارگردانی علی نوری اسکویی ۲- فیلم راز پروانه‌ها به کارگردانی علی تنهایی نامزدهای بهترین فیلم نوجوان: ۱- فهرست مقدس به تهیه کنندگی محمدامین همدانی – خانه پویانمایی انقلاب...

۱۳۹۶/۰۴/۱۵


«رهایی از بهشت» کاندید بهترین انیمیشن جشنواره سیکاف شد

«رهایی از بهشت» کاندید بهترین انیمیشن جشنواره سیکاف شد

انیمیشن رهایی از بهشت به کارگردانی علی نوری اسکویی در ادامه حضورهای خارجی خود توانست جزو چهار فیلم نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین انیمیشن سینمایی از جشنواره سیکاف کره جنوبی قرار بگیرد. این جشنواره که از معتبرترین جشنواره‌های انیمیشن است هر سال در انتهای ماه جولای در سئول برگزار می‌شود. انیمیشن...

۱۳۹۶/۰۴/۱۰


«رهایی از بهشت» نامزد بهترین انیمیشن جشنواره سیکاف شد

«رهایی از بهشت» نامزد بهترین انیمیشن جشنواره سیکاف شد

انیمیشن ایرانی «رهایی از بهشت» جزو چهار نامزد دریافت جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از جشنواره سیکاف کره جنوبی قرار گرفت. به گزارش مهر، فیلم سینمایی «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری اسکویی در ادامه حضورهای خارجی خود توانست جزو چهار فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از جشنواره...

۱۳۹۶/۰۴/۱۰


تندیس طلای ۲۴ عیار آکولیدِ کالیفرنیا به یک ایرانی رسید

تندیس طلای ۲۴ عیار آکولیدِ کالیفرنیا به یک ایرانی رسید

انیمیشن «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری‌اسکویی موفق به کسب تندیس جشنواره آکولید کالیفرنیا شد که از طلای ۲۴ عیار ساخته شده است.

۱۳۹۶/۰۳/۲۵

حسن ایوبی
مهدی پاکدل

خیلی از بازیگران شناخته شده سینمای ایران فن بیان خوبی ندارند!

خیلی از بازیگران شناخته شده سینمای ایران فن بیان خوبی ندارند!

نشست خبری انیمیشن «فیلشاه» با حضور هادی محمدیان کارگردان، حامد جعفری تهیه‌کننده، حسن ایوبی تدوینگر، حسین مهدوی صداگذار، مهدی پاکدل مدیر تولید، سعید شیخ‌زاده صداپیشه در پردیس ملت برگزار شد. در این نشست سعید شیخ زاده مدیر صدا پیشه‌های این انیمیشن گفت یکی از دلایل استفاده نکردن انیمیشن سازان ایرانی...

۱۳۹۶/۱۱/۱۴

بهروز افخمی

بهروز افخمی و هادی مقدم دوست مشاوران فیلمنامه «فیلشاه» بودند

بهروز افخمی و هادی مقدم دوست مشاوران فیلمنامه «فیلشاه» بودند

هادی محمدیان کارگردان انیمیشن سینمایی «فیلشاه» که قرار است به زودی در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر به نمایش درآید، می‌گوید نگارش فیلمنامه این انیمیشن طی ۱۰ ماه با مشورت از بهروز افخمی، هادی مقدم دوست، و وحید امیرخانی به پایان رسید. محمدیان پیش تر انیمشن «شاهزاده روم»...

۱۳۹۶/۱۰/۰۴


نمایش «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان

نمایش «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان

 «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان نمایش داده می شود. به گزارش رسیده،سیزدهمین جشنواره بین المللی انیمیشن «کشکمت» مجارستان پس از نمایش انیمیشن سینمایی «شاهزاده روم» اولین محصول سینمایی «هنر پویا» به کارگردانی هادی محمدیان و تهیه کنندگی حامد جعفری افتتاح شد. این جشنواره که از ۲۱...

۱۳۹۶/۰۴/۰۴


دیدار مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با سازندگان انیمیشن «فیلشاه»

دیدار مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با سازندگان انیمیشن «فیلشاه»

علیرضا تابش، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی از پشت صحنه انیمیشن سینمایی «فیلشاه» به کارگردانی هادی محمدیان و تهیه‌کنندگی حامد جعفری بازدید کرد.

۱۳۹۶/۰۱/۲۶


در پشت صحنه «فیلشاه» چه خبر است؟

در پشت صحنه «فیلشاه» چه خبر است؟

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی از پشت صحنه انیمیشن سینمایی «فیلشاه» محصول «گروه هنرپویا» به کارگردانی هادی محمدیان و تهیه‌کنندگی حامد جعفری بازدید کرد.

۱۳۹۶/۰۱/۲۶