اکران مستندهای «پیرمرد و دریا» و «لیلا» در هنروتجربه | نیمرخ

اکران مستندهای «پیرمرد و دریا» و «لیلا» در هنروتجربه

دو مستند «پیرمرد و دریا» و «لیلا» ساخته ناهید رضایی از ۲۸ بهمن اکران‌شان را در گروه هنروتجربه آغاز می‌کنند.

به گزارش هنر و تجربه،این دو مستند در سال‌های مختلف و با فاصله زمانی حدود دو دهه توسط ناهید رضایی ساخته شده و در یک سانس به نمایش در می‌آیند.«لیلا» در سال ۱۳۷۷ و «پیرمرد و دریا» در سال ۱۳۹۵ ساخته‌ شده‎اند.«پیرمرد و دریا» گذری است بر داستان ترجمه در ایران از روزگاران قدیم تا به حال به روایت تنی چند از مترجمان نامدار ایرانی. فراز و فرود های ترجمه، اهمیت و تاثیر ترجمه‌ها بر رویداهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی در دوران مختلف وگفت‌وگوهای نظری پیرامون مفاهیم ترجمه در دوران معاصر از جمله دیدگاه‌های مطرح شده در این فیلم است.

ناهید رضایی درباره فیلم نوشته است: «همیشه فکر می‌کردم بیشترین آثار ترجمه و اثر آن بر زندگی ما مربوط به دوران معاصر است و هنگامی که دوست مترجم‎ام پیشنهاد کرد فیلمی در باره ترجمه بسازم از پس پژوهش‌های مقدماتی متوجه قدمت ترجمه در تاریخ خودمان و دیگران شدم اما همچنان سوال بزرگم این بود که چگونه می‌شود برای مفهومی چنین وسیع خط و ربطی منسجم پیدا کرد؟ در پایان حال خودم را مانند قهرمان رمان «پیرمرد و دریا» همینگوی دیدم که از نهنگ بزرگی که شکار کرده بود تنها استخوانش را به ساحل رساند.»

مستندی شهری درباب زنان مستند «لیلا» هم به تلاش‌های لیلا حکیم الهی برای جدا نشدن از عشق دوران کودکی‎اش می‎پردازد:«لیلا ساز می‌زند، معلم موسیقی و مادر دو فرزند است. مسئولیت‌های خانوادگی و کودکان خردسالش نمی‌توانند او را از عشق کودکی‌اش جدا کنند.»

کارگردن شکل‎گیری ایده این فیلم را در یادداشتی چنین توضیح داده‎است: «فیلم «لیلا» در سال‌هایی ساخته شد که اغلب فیلم‌های مستند در فضاهای غیرشهری ساخته می‌شد و یا اشخاص خیلی مهم سوژه فیلم‌های مستند بودند. با پیروز کلانتری و صفی یزدانیان تصمیم گرفتیم فیلم‌هایی راجع به زنان شهری بسازیم که با وجودی که متفاوت هستند اما شناخته شده نیستند.لیلا حکیم الهی از دوستان نزدیک من بود و تلاش او برای حفظ علایق شخصی‌اش کاراکتر او را برایم جذاب می‌کرد.»

ناهید رضایی فارغ‌التحصیل رشته سینماتوگرافی از پاریس است. اولین فیلم مستند خود به نام «دست‌های کوچک ربابه» را در سال ۱۳۷۴ پس از تجربه‌هایی در سینمای داستانی ساخت و از آن پس تا امروز فیلم مستند می‌سازد.

نوشته اکران مستندهای «پیرمرد و دریا» و «لیلا» در هنروتجربه اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

منبع: بانی فیلم
آدرس کوتاه: http://www.nimrokh.tv/news/36470
مرتبط با خبر
خبرهای پربازدید

مسعود آب پرور
هوشنگ گلمکانی

اعترافات سردبیر سابق کایه دو سینما به اتکای سینمای فرانسه به منابعی غیر از گیشه

نشست تخصصی « بررسی نحوه ایفای نقش دولت در سینمای فرانسه» با حضور میشل فرودون و آنی یس دو ویکتور در تالار زنده یاد سیف الله داد خانه سینما برگزار شد.

۱۳۹۵/۰۲/۱۰