عباس نظام‌دوست در گفت‌وگو با سینماسینما/ با یک تصمیم ساده توسط هیات انتخاب همه چیز برای یک فیلمساز اول نابود می‌شود | نیمرخ

عباس نظام‌دوست در گفت‌وگو با سینماسینما/ با یک تصمیم ساده توسط هیات انتخاب همه چیز برای یک فیلمساز اول نابود می‌شود

cinemacinema_ir-123-300x200.jpgسینماسینما،علی پاکزاد- عباس نظام‌دوست کارگردان فیلم «گرگ بازی» گفت: «چرا آقا یا خانمی سال‌هاست در جشنواره حضور دارند و همیشه هم فیلم دارند؟ همواره یک سری فیلمساز هستند که جضور دارند. اکران هم داشته باشند ۱۵۰ سالن در اختیارشان خواهد بود. این افراد دیگر نیازی به دیده شدن ندارند. بیشترین ضربه را در این شرایط کسانی می‌خوردند که فیلم اولی بودند و مستقل عمل کرده بودند.»

به گزارش سینماسینما، عباس نظام دوست یکی از آن فیلم اولی هایی است که فیلمش به جشنواره راه نیافت. این فیلم درباره یک بازی وجمعی است که دور هم در حال انجام بازی هستند. نظام دوست نزدیک به دو سال مشغول ساخت «گرگ بازی» بود. این کارگردان فیلم اولی معتقد است که هیات انتخاب با یک انتخاب تمام داشته‌های یک کارگردان را نابود می‌کند.

کارگردان فیلم «گرگ بازی» درباره انتخاب نشدن این فیلم در بخش مسابقه جشنواره فجر گفت: «به هر حال همه فیلم اولی ها امیدوار هستند که فیلمشان در بخش مسابقه جشنواره فجر نمایش داده شود. نمی‌توانم اکنون بگویم که فیلم من خوب بوده یا بد بوده است. بلکه مخاطبان باید «گرگ بازی» را ببینند و بعد درباره آن نظر دهند. اما به شخصه فکر می کردم که فیلم ما در جشنواره حضور خواهد داشت. هم من و هم عوامل فیلم با توجه به داستان و محتوای فیلم معتقد بودیم که فیلم می تواند در بخش مسابقه حاضر شود.»

او ادامه داد: «ببینید فرق گیشه و اکران با جشنواره بسیار زیاد است. قرار نیست فیلم هایی که در اکران می فروشند در جشنواره هم حضور داشته باشند. جشنواره فیلم یعنی بالاترین و با کیفیت ترین فیلم ها باید در آن حضور پیدا کنند. تمام جشنواره های مهم دنیا هم همین است قرار نیست از همه ژانرها و گونه های سینما فیلم در جشنواره حضور داشته باشد. مهم کیفیت فیلم هاست مگر سبد است که همه فیلم ها را برزیم داخلش و بعد انتخاب کنیم. اگر فیلم کمدی می فروشد یا اگر فیلم دفاع مقدس مهم است الزاما نباید حتما در جشنواره حضور پیدا کنند. اینجا یک ویترین است که باید آثار مطلوب از هر ژانر داخل آن قرار بگیرد. فرقی نمی کند تفکر افراد چگونه است نیاز است که اثار با کیفیت حضور پیدا کنند. ماحصل یک سال سینمای ایران باید در جشنواره دیده شود.»

نظام دوست درباره شرایط این فیلم در آینده گفت: «اکنون درباره آینده فکری نکرده ام. «گرگ بازی» فیلم اول من است. آشنایی با زدوبندهای سینما ندارم. بخش تولید را به خوبی می‌شناسم به این دلیل که دستیار بوده ام. اما آشنایی زیادی با جشنواره ها و بحث اکران ندارم. البته به جشنواره های خارجی فکر می‌کنم. به هر حال جایگزینی برای داخل هستند. قطعا به اکران فکر می کنم. اما باید صبر کرد تا ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد. بسیاری از دوستان فیلم «گرگ بازی » را دیده اند و اعتقاد داشتند که مدل این فیلم در سینمای ایران ساخته نشده است. یعنی از لحاظ پرداخت، ساخت و فضاسازی دارای ویژگی‌های خاص خود است. فیلمنامه این فیلم را با مجید اسلامی نوشتم. فیلمنامه ما به هیچ وجه مبتذل نیست.»

کارگردان فیلم «گرگ بازی» درباره عدم حضور در جشنواره و تاثیر آن بر اکران فیلم گفت: «نمی توان درباره این موضوع قطعی نظر داد. فیلم هایی بوده اند که در جشنواره حضور پیدا نکردند اما فروش فوق العاده ای داشته اند. فیلم هایی هم بوده اند که جایزه دریافت کرده اند اما اکران موفقی را تجربه نکردند. اکنون اکران موفق معضل ما نیست. بلکه موضوع حضور همیشگی و پیاپی یک سری از فیلمسازان است. چرا آقا یا خانمی سالهاست فیلم می سازند باز هم در جشنواره حضور دارند و همیشه هم فیلم دارند؟ همواره یک سری فیلمساز هستند که حضور دارند. اکران هم داشته باشند ۱۵۰ سالن در اختیار آنها می گذارند. این افراد دیگر نیازی به دیده شدن ندارند. بیشترین ضربه را در این شرایط کسانی خوردند که فیلم اولی بودند و مستقل عمل کرده بودند. یکی از سخت ترین کارهای دنیا ساخت فیلم اول است. زیرا پروسه راضی کردن سرمایه گذار و بازیگر بسیار دشوار است. با یک تصمیم ساده از هیات انتخاب همه چیز برای یک فیلمساز اول نابود می شود. دوسال طول کشید تا این فیلم ساخته شود.»

نظام دوست در انتها درباره داستان «گرگ بازی » گفت:« روایت فیلم درباره یک گروه از دوستان است که سالیان سال با هم رفیق هستند. این افراد از زمان دانشجویی با هم ارتباط دارند و یک شب دور هم جمع می شوند و توسط یکی از مهمان ها مشغول انجام یک بازی می شوند که اسم بازی هم «گرگ بازی » است. قصه درباره آن شب و آن بازی است.»

منبع: سینما سینما
آدرس کوتاه: http://www.nimrokh.tv/news/34235

آخرین خبرها
مرتبط با خبر
خبرهای پربازدید


فیلم | «گرگ بازی» بازیگران سرشناس در یک خانه قدیمی

تیزری از «گرگ بازی» اولین فیلم بلند عباس نظام دوست منتشر شد.

۱۳۹۶/۱۰/۰۸


«گرگ بازی» تحویل جشنواره فجر شد

«گرگ بازی» تحویل جشنواره فجر شد

مراحل فنی «گرگ بازی» اولین کار بلند سینمایی عباس نظام دوست به تهیه کنندگی محمدعلی نجفی به پایان رسیده و فیلم تحویل دفتر جشنواره فجر شده است. به گزارش رسیده،صداگذاری این فیلم توسط ایرج شهرزادی به تازگی به پایان رسیده و گرگ بازی تحویل دفتر جشنواره فجر شده است. عباس...

۱۳۹۶/۱۰/۰۱

نگار جواهریان
هانیه توسلی

اتفاقات عجیب برای هانیه توسلی و نگار جواهریان در یک خانه/ «گرگ بازی» به جشنواره فجر رسید

اتفاقات عجیب برای هانیه توسلی و نگار جواهریان در یک خانه/ «گرگ بازی» به جشنواره فجر رسید

مراحل فنی «گرگ بازی» اولین کار بلند سینمایی عباس نظام دوست به تهیه کنندگی محمدعلی نجفی به پایان رسیده و فیلم تحویل دفتر جشنواره ملی فیلم فجر شده است.

۱۳۹۶/۱۰/۰۱

هانیه توسلی
علی مصفا

«گرگ بازی» با بازی هانیه توسلی و علی مصفا به جشنواره فیلم فجر رسید

مراحل فنی «گرگ بازی» اولین کار بلند سینمایی عباس نظام دوست به تهیه کنندگی محمدعلی نجفی به پایان رسیده و فیلم تحویل دفتر جشنواره ملی فیلم فجر شده است. به گزارش سینماسینما، صداگذاری «گرگ بازی» توسط ایرج شهرزادی به تازگی به پایان رسیده و فیلم تحویل دفتر سی و ششمین...

۱۳۹۶/۱۰/۰۱

هانیه توسلی
علی مصفا

«گرگ بازی» با بازی نگار جواهریان، علی مصفا و هانیه توسلی در راه جشنواره فجر

«گرگ بازی» با بازی نگار جواهریان، علی مصفا و هانیه توسلی در راه جشنواره فجر

مهر نوشت: به گفته عباس نظام دوست کارگردان «گرگ بازی»، تمام مراحل فنی این اثر به پایان رسیده و آماده نمایش شده است.

۱۳۹۶/۰۸/۲۶


نقد و بررسی فیلم‌هاى کوتاه نظام‌دوست در «‏‎۱۶ شب، ۱۶ کارگردان»

نقد و بررسی فیلم‌هاى کوتاه نظام‌دوست در «‏‎۱۶ شب، ۱۶ کارگردان»

فیلم‌هاى کوتاه عباس نظام‌دوست، شنبه ۲۰ آبان ساعت ۱۹ در جدیدترین برنامه گالری آسِ تهران تحت عنوان سلسله نشست‌های فیلم کوتاه «‏‎۱۶ شب، ۱۶ کارگردان» نقد و بررسی می‌شود.

۱۳۹۶/۰۸/۱۹

نگار جواهریان

آغاز صداگذارى ” گرگ بازى “

عباس نظام ‌دوست کارگردان سینما درباره آخرین وضعیت فیلم سینمایی “گرگ ‌بازی” گفت: در حال حاضر مراحل پایانی تدوین این اثر سپری می شود و به تازگی نیز صداگذاری “گرگ ‌بازی” توسط ایرج شهزادی آغاز شده است وی افزود: تصحیح رنگ و نور “گرگ ‌بازی” در استودیو فام توسط فرهاد...

۱۳۹۶/۰۵/۰۱

هانیه توسلی
نگار جواهریان

آغاز تدوین ” گرگ بازى ”

آغاز تدوین ” گرگ بازى ”

فیلم سینمایی “گرگ بازی” به کارگردانی عباس نظام دوست در حال حاضر در مرحله فنی قرار دارد و براساس برنامه ریزی های انجام گرفته، تا یکی دو ماه آینده با پایان مراحل پس تولید آماده نمایش خواهد شد مستانه مهاجر به تازگی تدوین این فیلم را آغاز کرده است و...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲

هانیه توسلی

تدوین «گرگ‌ بازی» آغاز شد

تدوین «گرگ‌ بازی» آغاز شد

تدوین فیلم سینمایی «گرگ بازی» توسط مستانه مهاجر آغاز شد. به گزارش بانی فیلم، فیلم سینمایی «گرگ بازی» به کارگردانی عباس نظام دوست در حال حاضر در مرحله فنی قرار دارد و براساس برنامه ریزی های انجام گرفته، تا یکی- دو ماه آینده با پایان مراحل پس تولید آماده نمایش...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲

نگار جواهریان
علی مصفا

علی مصفا، هانیه توسلی و نگار جواهریان در «گرگ بازی» همبازی شدند

علی مصفا، هانیه توسلی و نگار جواهریان در «گرگ بازی» همبازی شدند

ایلنا نوشت: فیلم سینمایی گرگ‌بازی، اولین ساخته‌ی سینمایی بلند عباس نظام‌دوست در مقام کارگردان است. فیلم‌برداری این فیلم در لوکیشن‌های مختلف از نیمه‌ی بهمن‌ماه آغاز شده و تا آخر اسفند ادامه خواهد داشت. علی مصفا، هانیه توسلی، نگار جواهریان، سعید چنگیزیان، سهیلا گلستانی، مهسا علافر، فهیمه امن‌زاده، ژرژ پطرسی، منوچهر...

۱۳۹۵/۱۲/۱۴

ویشکا آسایش
سهیلا گلستانی

رقابت برای کسب جایزه «بهترین بازیگر زن» در جشنواره پروین اعتصامی

سینماپرس: در نهمین جشنواره ملی پروین اعتصامی که قرار است اواسط اسفند ماه در تهران برگزار شود بازیگران حرفه‌ای زن فیلم‌های کوتاه داستانی با یکدیگر رقابت خواهند داشت.

۱۳۹۵/۱۱/۰۸


موافقت رسمی با ساخت ۴ فیلم/ موسائیان «مومه» را می سازد

سینماپرس: شورای صدور پروانه ساخت با چهار فیلمنامه در جدیدترین جلسه‌اش موافقت کرد.

۱۳۹۵/۰۹/۲۹

شهرام مکری

آثار منتخب فیلم‌های کوتاه جشن «خانه سینما» اعلام شد

سینماپرس: آثار منتخب بخش فیلم های کوتاه هجدهمین جشن سینمای ایران توسط هیات انتخاب این بخش اعلام شد.

۱۳۹۵/۰۶/۰۱

مهدی هاشمی
سودابه خسروی

دل آگاه: «یه دزدی عاشقانه» فیلمی متفاوت است چرا که عوامل متفاوت دارد!/ ما کمدی مغز دار ساختیم

دل آگاه: «یه دزدی عاشقانه» فیلمی متفاوت است چرا که عوامل متفاوت دارد!/ ما کمدی مغز دار ساختیم

سینماپرس: ناهید دل آگاه تهیه کننده فیلم سینمایی «یه دزدی عاشقانه» همزمان با آغاز اکران این فیلم در سینماهای سراسر کشور گفت: «یه دزدی عاشقانه فیلمی متفاوت است چرا که تهیه کننده و کارگردانی متفاوت دارد و همین مسأله می تواند مخاطبان زیادی را به سالن های سینما بکشاند.

۱۳۹۵/۰۲/۲۱