از آنجلینا جولی تا نرگس آبیار/ کارگردان‌های زن اسکار خارجی‌زبان، سخن می‌گویند | نیمرخ

از آنجلینا جولی تا نرگس آبیار/ کارگردان‌های زن اسکار خارجی‌زبان، سخن می‌گویند

نشریه سینمایی ورایتی سوال‌هایی مشترک را برای همه کارگردان‌های زنی که امسال فیلم‌شان به بخش اسکار خارجی‌زبان معرفی شده است، ارسال کرده و از آن‌ها خواسته است تا بگویند بزرگ‌ترین موفقیت‌شان و هدف‌شان از ساخت فیلم‌هایشان چه بوده است. این‌که قهرمانان فیلمسازی آن‌ها چه کسانی هستند و دل‌شان می‌خواهد دنیا چه چیزی را درباره آن‌ها به عنوان یک کارگردان بداند و چه پیامی دارند؟ از دیگر پرسش‌هایی است که برای همه این کارگردان‌ها ارسال شده تا به صورت کتبی به آن‌ها پاسخ دهند.

به نقل از ورایتی، پاسخ شماری از این کارگردان‌ها از جمله نرگس آبیار کارگردان ایرانی که با فیلمش «نفس» به اسکار معرفی شده‌ و شماری از کارگردان‌هایی که از آسیا و اقیانوسیه در این رقابت شرکت‌کرده‌اند، در زیر آمده است.

رویا سادات سازنده فیلم «نامه‌ای به رییس جمهوری» از افغانستان

او در پاسخ به این که چه چیزی را می‌خواسته در فیلمش نشان دهد گفته است که او تابوهایی از جامعه خود را در این فیلم روایت کرده و بزرگ‌ترین مانع او در ساخت فیلمش موقعیت امنیتی کشورش بوده و از آن جا که او در افغانستان زندگی می‌کند باید به همه این مسائل توجه می‌کرده است، چرا که برخی از مناطق فیلمبرداری فیلمش در مناطقی ناامن واقع بودند. این که هیچ استودیوی تولید فیلمی در افعانستان وجود ندارد و او مجبور بوده از لوکیشن‌های واقعی استفاده کند، ریسک‌ کارش را بالا برده است.

در عین حال او مجبور شده با بودجه خودش فیلم را بسازد چون تهیه‌کننده‌ها حاضر نمی‌شدند به سراغ ایده‌های جدید بروند. او در پیامی که داده از تهیه‌کنندگان بین‌المللی خواسته است که به تولید فیلم در افغانستان کمک کنند و تاکید کرده است که با وجود همه مشکلات او سعی کرده تا فیلمی با کیفیت بالا بسازد.

روت بورگوبلو سازنده فیلم «فضای بین» از استرالیا

بورگوبلو دیگر کارگردانی است که به این پرسش‌ها پاسخ گفته است. او بزرگترین مانع را زمان دانسته است و از آن‌جا که این فیلم، فیلمی مشترک بین ایتالیا و استرالیا بوده، زمان زیادی برای تولید آن صرف شده است. او دستاوردهایش را ترکیبی از پایداری، سرنوشت و حمایت شبکه سازنده دانسته است و می‌گوید امیدوار است بتواند سریالی تلویزیونی برای زنان بسازد. او از فدریکو فلینی به عنوان قهرمان خودش نام برده و این را که زنان کارگردان در استرالیا هنوز در اقلیت هستند پیامی برای مردم دانسته و می‌گوید استرالیا راهی طولانی در پیش دارد تا به برابری موقعیت‌ها برای زنان دست پیدا کند.

آنجلینا جولی سازنده «اول پدرم را کشتند» از کامبوج

جولی در پاسخ به پرسش نخست می‌گوید فیلمی با این ابعاد هرگز در کامبوج ساخته نشده بود و این بزرگ‌ترین چالش او برای ساختن فیلم بود. در عین حال گروه سازنده در کنار هم بزرگ‌ترین دستاورد او بودند و همه عوامل سازنده از پشت دوربین و جلوی دوربین و حتی مترجم‌ها و تراپیست‌ها به او کمک کردند تا این فیلم ساخته شود.

جولی بزرگترین تجربه خلاقانه‌اش را این می‌داند که به عنوان یک فیلمساز بتواند از دیگر هنرمندان حمایت کند و با آثارش راه آن‌ها را باز کند تا توانایی‌ها و استعداد آن‌ها هم به گوش دیگران برسد. او از ریتی پان تشکر ویژه دارد که هم کارگردانی استثنایی و هم متخصصی در زمینه موسیقی و عکاسی در کامبوج است و از دوران خمرهای سرخ اطلاعات زیاد داشته است.

او می‌گوید فکر نمی‌کرد کارگردان شود و خودش را به عنوان یک کارگردان زن نمی‌شناسد اما معتقد است باید زنان پشت همدیگر باشند و نیاز به زنان قوی‌تری هم در این صنعت هست تا بتوانند دنیا را از زاویه دید زنان روایت ‌کنند.

نرگس آبیار سازنده «نفس» از ایران

آبیار زن بودن را بزرگ‌ترین مانع در آغاز کارش می‌داند و می‌گوید ابتدا هیچ کس به کارهایم اعتماد نمی‌کرد. این مشکلی تاریخی در سراسر جهان است که زنان اول از زاویه جنسیت‌شان قضاوت می‌شوند و بعد هنر و توانایی‌هایشان مورد توجه قرار می‌گیرد.

او این‌که به عنوان یک فیلمساز و نویسنده توانسته است آنچه را می‌خواهد به انجام برساند، دستاورد خودش می‌داند و می‌گوید توانسته است هر چه را خواسته است بسازد و از این بابت بسیار خوشحال هم هست. او می‌گوید معتقد است موفقیت فیلم به فروش آن در باکس آفیس یا جشنواره‌های جهانی بستگی ندارد و فیلمساز باید از خودش و کارش رضایت داشته باشد.

برای نرگس آبیار بزرگترین دستاوردش مخاطبان و فیلمسازان دیگر بوده‌اند و به ویژه در دو فیلم بلند اخیرش یعنی « شیار۱۴۳» و «نفس» پاسخ‌های مثبتی از منتقدان دریافت کرده است و اکنون خوشحال است که مخاطبان او در خارج از مرزها نیز می‌توانند فیلمش را ببینند. 

آبیار از کیشلوفسکی و ایناریتو به عنوان فیلمسازان محبوبش یاد کرده و در پیام خودش به عنوان زن بودن به دوران جنگ ایران و عراق اشاره کرده که زنان و کودکان و درگیری آن‌ها در جنگ همواره ذهن او را به خود مشغول کرده و این امر را در فیلم‌هایش نیز دنبال کرده است.

متی دو سازنده «عزیزترین خواهر» از لائوس

این کارگردان در پاسخ به پرسش اول از شرایطی که باید فیلمش را می‌ساخت به عنوان بزرگ‌ترین سد یاد کرده و می‌گوید این اولین تجربه در تولید مشترک فیلم بود و گروه سازندگان کوچک بودند و ۱۲ نفری این فیلم را ساختند. آن‌ها با بودجه‌ای کمتر از ۲۵۰ هزار دلار این کار را انجام دادند.

او در عین حال از خودش به عنوان یک فرد بسیار خوش شانس یاد می‌کند که توانسته است کارگردان شود و در بیان اهدافش می‌گوید هیچ هدف مادی برای ساخت این فیلم نداشت و قصد نداشت به فیلمی پرفروش بدل شود بلکه می‌خواست آن چیزی را بسازد که دوست دارد.

آن‌ماری جسیر سازنده فیلم «واجب» از فلسطین

این کارگردان می‌گوید بزرگ‌ترین مشکل اش رودروریی در موقعیت‌هایی با عناصر قدرت بود که تلاش داشتند تا این کار را مقهور خودشان کنند چرا که آن را منطبق بر دیدگاه‌های خودشان نمی‌یافتند. او بزرگ‌ترین دستاوردش را ساخت فیلم کوتاه «مثل ۲۰ چیز غیرممکن» می‌داند که ساختش دو سال طول کشید و به کن راه یافت و او هرگز نمی‌تواند تلفنی را که به او مبنی بر پذیرفته شدن فیلمش شد فراموش کند. این کارگردان می‌گوید این فیلم قدرت اش را به خودش ثابت کرد و موجب شد تا به خودش بیشتر فشار بیاورد. وی از ارنست لوبیچ، جان کازاواتیس، فلینی، گدار، دسیکا و دنیس به عنوان فیلمسازان محبوب اش یاد کرده است.

۵۷۲۴۲

منبع: خبر آنلاین
آدرس کوتاه: http://www.nimrokh.tv/news/31738

آخرین خبرها
مرتبط با خبر
خبرهای پربازدید

آنجلینا جولی

مهر تایید بر یک فیلم سیاسی در «تلوراید»

مهر تایید بر یک فیلم سیاسی در «تلوراید»

بانی فیلم – گروه سینمای جهان: فیلم سیاسی جدیدی که آنجلینا جولی ساخته و نام آن «آنها ابتدا پدر مرا کشتند» است و شبکه نت فلیکس آن را تهیه کرده، در فستیوال اخیر تلوراید آمریکا با استقبال سینما دوستان و ارباب جراید مواجه شد. جولی که در مراسم پخش این...

۱۳۹۶/۰۸/۳۰

آنجلینا جولی

واکنش آنجلینا جولی به آوارگی مسلمانان روهینگیا/ خشونت جنسی یک سلاح است

واکنش آنجلینا جولی به آوارگی مسلمانان روهینگیا/ خشونت جنسی یک سلاح است

مهر نوشت: بازیگر، کارگردان هالیوودی و فعال حقوق بشر در ونکوور از تمام مسئولان و سیاستمداران خواست قدم‌هایی فعالانه و جدی در مقابله با خشونت و سوءاستفاده جنسی بردارند.

۱۳۹۶/۰۸/۲۵

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی صداپیشه انیمیشن جدید دیزنی شد

آنجلینا جولی صداپیشه انیمیشن جدید دیزنی شد

آنجلینا جولی صداپیشگی شخصیت اصلی انیمیشن جدید استودیوی دیزنی به نام «ایوان بی‌همتا» را بر عهده گرفت. این اقتباس کارتونی بر اساس داستان کودکانه کتاب تحسین‌شده کاترین اپلگیت تهیه و تولید شده است. قرار بود جولی در ابتدا فقط به عنوان تهیه‌کننده این پروژه فعالیت داشته باشد اما به تازگی...

۱۳۹۶/۰۷/۲۵

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی و گوینت پالترو به شاهدان علیه غول هالیوود پیوستند

آنجلینا جولی و گوینت پالترو به شاهدان علیه غول هالیوود پیوستند

دو بازیگر مطرح هالیوود به صف چهره هایی پیوستند که تجربیات ناخوشایند خود را از هاروی واینستین در چند روز اخیر علنی کردند. به گزارش مهر به نقل از اسکرین دیلی، دیروز آنجلینا جولی و گوینت پالترو اعلام کردند شخصا با رفتارهای تجاوزگرانه هاروی واینستین تهیه کننده مطرح هالیوود روبه...

۱۳۹۶/۰۷/۱۹

آنجلینا جولی
برد پیت

آنجلینا جولی مرموز و استوار از جدایی‌اش از برد پیت گفت

آنجلینا جولی مرموز و استوار از جدایی‌اش از برد پیت گفت

بازیگر-کارگردان آمریکایی در مصاحبه‌ای جدید درباره فیلم جدیدش حرف زد که درباره فاجعه نسل کشی در کامبوج است و در عین حال بر دیدگاه  او درباره خانواده‌اش و رابطه‌اش با برد پیت تاثیر گذاشته است. به گزارش بانی فیلم به نقل از نیویورک تایمز، آنجلینا جولی در حیاط خلوت خانه...

۱۳۹۶/۰۷/۰۵

آنجلینا جولی

واکنش جنجالی آنجلینا جولی به منتقدان فیلم جدیدش

واکنش جنجالی آنجلینا جولی به منتقدان فیلم جدیدش

بازیگر آمریکایی آنجلینا جولی از انتقاد های مردم نسبت به نحوه انتخاب بازیگران فیلم جدیدش خوشحال نیست، منتقدان بر این باورند که وی با گرفتن پول کودکان از آنها، دل این کودکان را شکسته است. به گزارش تابناک،بازیگر آمریکایی، آنجلینا جولی از انتقاد های مردم نسبت به نحوه انتخاب بازیگران...

۱۳۹۶/۰۷/۰۳

آنجلینا جولی

کامبوج با درام آنجلینا جولی روانه اسکار شد

کامبوج با درام آنجلینا جولی روانه اسکار شد

جدیدترین فیلم آنجلینا جولی در مقام کارگردان با عنوان «اول آن‌ها پدرم را کشتند» به عنوان نماینده رسمی کامبوج به بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان معرفی شد. هنر و تجربه نوشت:این فیلم که اقتباسی از داستان یک بازمانده اثر لونگ اونگ است، درامی است که در جریان دوره‌ی پرخشونت و...

۱۳۹۶/۰۶/۲۸

آنجلینا جولی

کامبوج فیلم آنجلینا جولی را به اسکار فرستاد

کامبوج فیلم آنجلینا جولی را به اسکار فرستاد

همانگونه که پیش‌بینی شده بود فیلم «نخست پدرم را کشتند» به کارگردانی آنجلینا جولی نماینده کامبوج در اسکار شد.

۱۳۹۶/۰۶/۲۸

آنجلینا جولی

«آنجلینا جولی» وارد رقابت اسکار خارجی شد

«آنجلینا جولی» وارد رقابت اسکار خارجی شد

سینمای کامبوج جدیدترین ساخته «آنجلینا جولی» را به عنوان نماینده خود در جوایز اسکار ۲۰۱۸ معرفی کرد.

۱۳۹۶/۰۶/۲۸

آنجلینا جولی

فیلم آنجلینا جولی نماینده کامبوج در اسکار ۲۰۱۸ شد

فیلم آنجلینا جولی نماینده کامبوج در اسکار ۲۰۱۸ شد

کامبوج درام تاریخی زندگینامه‌ای «اول پدرم را کشتند» چهارمین ساخته بلند آنجلینا جولی را به عنوان نماینده‌اش برای شرکت در رقابت بهترین فیلم خارجی به آکادمی اسکار معرفی کرد. جولی در واکنش به این خبر بیانیه‌ای را منتشر ساخته است که در بخشی از آن آمده: «این انتخاب برای همگی...

۱۳۹۶/۰۶/۲۸

آنجلینا جولی

رویدادی شگفت‌انگیز در اسکار/ آیا آنجلینا جولی نماینده کامبوج می‌شود؟

رویدادی شگفت‌انگیز در اسکار/ آیا آنجلینا جولی نماینده کامبوج می‌شود؟

تازه‌ترین فیلم آنجلینا جولی از شانس زیادی برای شرکت در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان اسکار برخوردار است.

۱۳۹۶/۰۶/۲۷

آنجلینا جولی
جرج کلونی

کم‌رونقی جشنواره تورنتو نشانه پایان صنعت سینمای مستقل؟

شروع رسمی اکران‌های پاییز که نقطه آغاز فصل جوایز شمرده می‌شود، معمولا با خرید و فروش‌های داغی همراه است که فضای خیابان‌های بزرگ‌ترین شهر کانادا را رونق می‌بخشد. در بازار جشنواره فیلم تورنتو امسال اما در خیابان‌های منتهی به «روی تامسن هال» انگار گرد مرگ پاشیده بودند. به رغم حضور...

۱۳۹۶/۰۶/۲۵

آنجلینا جولی

هنوز کارم با بازیگری تمام نشده

هنوز کارم با بازیگری تمام نشده

بازیگر برنده جایزه اسکار چهارمین تجربه کارگردانی خود را به تورنتو برد و در مورد این پروژه و نشستن پشت دوربین صحبت کرد. به گزارش بانی فیلم به نقل از هالیوود ریپورتر، آنجلینا جولی که این هفته دو فیلم به فستیوال فیلم تورنتو آورده – یکی از آن ها به...

۱۳۹۶/۰۶/۲۱

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی و فرزندانش در جشنواره تلوراید/ عکس

آنجلینا جولی و فرزندانش در جشنواره تلوراید/ عکس

آنجلینا جولی برای نمایش فیلم «نخست پدرم را کشتند» همراه با تمام فرزندانش در جشنواره تلوراید کلورادو حاضر شد.

۱۳۹۶/۰۶/۱۳

آنجلینا جولی
برد پیت

تشویق ایستاده تماشاگران برای فیلم جدید آنجلینا جولی

تشویق ایستاده تماشاگران برای فیلم جدید آنجلینا جولی

تریلر تاریخی زندگینامه‌ای «اول پدرم را کشتند» جدیدترین ساخته آنجلینا جولی در چهل و چهارمین جشنواره فیلم تلوراید روی پرده رفت و با تشویق ایستاده و ممتد تماشاگران روبه‌رو شد. جولی ساخت این فیلم را تجربه‌ای متحول‌کننده هم در زندگی خودش و هم زندگی بازماندگان نسل‌کشی کامبوج توصیف کرده است....

۱۳۹۶/۰۶/۱۲

آنجلینا جولی

فیلم کارگردان ایرانی در کنار آثار آنجلینا جولی و فرانسین فورد کاپولا در جشنواره‌ای آمریکایی

فیلم کارگردان ایرانی در کنار آثار آنجلینا جولی و فرانسین فورد کاپولا در جشنواره‌ای آمریکایی

مهر نوشت: جشنواره تلوراید آمریکا، یک شب پیش از شروع این دوره، با اعلام فیلم‌ها و برنامه‌های سال ۲۰۱۷، از آنجلینا جولی و فرانسیس فورد کاپولا به عنوان حاضران در دوره چهل و چهارم جشنواره یاد کرد.

۱۳۹۶/۰۶/۱۰

آنجلینا جولی
برد پیت

ابتلای آنجلینا جولی به فلج بل

ابتلای آنجلینا جولی به فلج بل

آنجلینا جولی یکسال پس از جدایی خبرساز از برد پیت، درباره این تجربه و البته ابتلا به «فلج بل» لب به سخن گشود.

۱۳۹۶/۰۵/۱۲

آنجلینا جولی

پاسخ آنجلینا جولی به ادعاهای غلط درباره فیلم جدیدش در کامبوج

پاسخ آنجلینا جولی به ادعاهای غلط درباره فیلم جدیدش در کامبوج

بازیگر، کارگردان و سفیر مهاجران سازمان ملل مسایلی که به اشتباه در مورد پروسه انتخاب بازیگر کودک فیلم جدیدش برای نت فلیکس به چاپ رسیده بودد را رد کرد و گفت در عمل چه اتفاقی افتاده بوده است. به گزارش بانی فیلم به نقل از هافینگتون پست، آنجلینا جولی از...

۱۳۹۶/۰۵/۱۰

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی: از حرف‌هایم درباره تست بازیگری از کودکان سوء برداشت شد

آنجلینا جولی: از حرف‌هایم درباره تست بازیگری از کودکان سوء برداشت شد

آنجلینا جولی با انتشار بیانیه‌ای، اتهام سوءاستفاده از کودکان در روند انتخاب بازیگران ساخته اخیرش را تکذیب کرد. در گفت‌وگویی که در شماره اخیر مجله «ونیتی فر» منتشر شده، جولی تعریف می‌کند در جریان تست بازیگری، مبلغی پول به کودکان فقیر کامبوجی می‌دادند و بعد بلافاصله آن را پس می‌گرفتند...

۱۳۹۶/۰۵/۰۹

آنجلینا جولی

واکنش تند آنجلینا جولی به اتهام کودک‌آزاری

واکنش تند آنجلینا جولی به اتهام کودک‌آزاری

آنجلینا جولی هر گونه بدرفتاری با کودکان در جریان انتخاب بازیگر برای فیلم «نخست پدرم را کشتند» را با قاطعیت رد کرد.

۱۳۹۶/۰۵/۰۹

آنجلینا جولی

واکنش «آنجلینا جولی» به اتهام کودک آزاری

واکنش «آنجلینا جولی» به اتهام کودک آزاری

«آنجلینا جولی» به شایعات مبنی بر آزار و اذیت کودکان در جریان مرحله انتخاب بازیگران فیلم جدیدش واکنش نشان داد.

۱۳۹۶/۰۵/۰۹

آنجلینا جولی

شیوه جالب آنجلینا جولی برای انتخاب بازیگر

شیوه جالب آنجلینا جولی برای انتخاب بازیگر

آنجلینا جولی برای انتخاب بازیگر فیلم «نخست پدرم را کشتند» شیوه‌ای متفاوت به کار گرفته بود.

۱۳۹۶/۰۵/۰۷

آنجلینا جولی
برد پیت

ابتلای آنجلینا جولی به فلج بل

ابتلای آنجلینا جولی به فلج بل

آنجلینا جولی یکسال پس از جدایی خبرساز از برد پیت، درباره این تجربه و البته ابتلا به «فلج بل» لب به سخن گشود.

۱۳۹۶/۰۵/۰۵

آنجلینا جولی
جرج کلونی

گردهمایی ستارگان در جشنواره تورنتو ۲۰۱۷

گردهمایی ستارگان در جشنواره تورنتو ۲۰۱۷

چهل و دومین جشنواره تورنتو با انتخاب جدیدترین فیلم‌های سینماگران سرشناسی همچون جو رایت، آنجلینا جولی، دارن آرنوفسکی، جرج کلونی و الکساندر پین از ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) افتتاح می‌شود. برگزارکنندگان مهم‌ترین رویداد سینمایی امریکای شمالی ساعاتی پیش، اولین فهرست فیلم‌های راه یافته به بخش‌های مختلف دوره چهل و دوم...

۱۳۹۶/۰۵/۰۴

اما استون
آنجلینا جولی

حضور متفاوت آنجلینا جولی و جرج کلونی در تورنتو

حضور متفاوت آنجلینا جولی و جرج کلونی در تورنتو

ستارگان هالیوود از جنیفر لارنس و آنجلینا جولی تا جرج کلونی و اما استون به جشنواره فیلم تورنتو می‌روند.

۱۳۹۶/۰۵/۰۴

آنجلینا جولی

پیام آنجلینا جولی برای دانش‌آموزان

پیام آنجلینا جولی برای دانش‌آموزان

مهر نوشت: بازیگر و کارگردان آمریکایی از نوجوانان و جوانان خواست تا نمونه‌ای برای نسل بعد برای مبارزه برای کسب حقوق بشر جهانی برای همه کودکان باشند.

۱۳۹۶/۰۴/۰۷

آنجلینا جولی

پیام آنجلینا جولی برای دانش آموزان

پیام آنجلینا جولی برای دانش آموزان

مهر نوشت: بازیگر و کارگردان آمریکایی از نوجوانان و جوانان خواست تا نمونه‌ای برای نسل بعد برای مبارزه برای کسب حقوق بشر جهانی برای همه کودکان باشند.

۱۳۹۶/۰۴/۰۶

آنجلینا جولی
برد پیت

اعترافات تازه برد پیت درباره جدایی از آنجلینا جولی

اعترافات تازه برد پیت درباره جدایی از آنجلینا جولی

برد پیت برای نخستین بار پس از رسانه‌ای شدن ماجرای طلاقش از آنجلینا جولی در این باره صحبت کرد. او در این مصاحبه مصرف زیاد مشروبات الکلی و مواد مخدر روان‌گردان را تایید کرد.

۱۳۹۶/۰۲/۱۴

آنجلینا جولی

انتقاد «آنجلینا جولی» از ترامپ

انتقاد «آنجلینا جولی» از ترامپ

آنجلینا جولی اعتقاد دارد سازمان ملل کامل نیست و در عین حال نیاز به اصلاح و پشتیبانی دارد.

۱۳۹۵/۱۲/۲۶