قیافه ‏هایی زیر هجوم پودر، فون و قلم مو | نیمرخ

قیافه ‏هایی زیر هجوم پودر، فون و قلم مو

بانی فیلم – گروه سینمای ایران: سیطره تکنولوژی بر بشر و فعالیت هایش هر چند موجب شده خدمات نیروی انسانی در خیلی از موارد محو یا کمرنگ شود، اما همچنان نمی توان منکر کارکرد هنر غیرماشینی شد. عبدا… اسکندری می گوید: «گریم از آن شغل هایی است که چند سال بعد دیگر وجود نخواهد داشت؛ چون الان رایانه و سی جی آی همه این کارها را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد». او همچنین معتقد است: بچه های علاقه مندی که وارد حوزه گریم می شوند به همین خاطر بعد از مدتی سرخورده شده و به پوچی خواهند رسید، چون جبر زمان خیلی از شغل ها را از بین می برد. تا آن زمان ولی همچنان می توان از هنر فکر و دست گریمورهای ایرانی در فیلم ها لذت برد. هر چند کم توجهی سینماگران وطنی به سوژه های فانتزی و تخیلی، راه را بر خلق کاراکترهای عجیب بر پرده سینماهای ایران سد می کند و همچنان نمونه های هالیوودی سر آمد این عرصه هستند. با این حال در سینمای ایران هم مواردی از گریم های عجیب را روی چهره بازیگران داشته ایم که در نقش موجودات موهوم و تخیلی جان گرفته اند. انتشار تصاویر حسام نواب صفوی در فیلم «آهوی پیشونی سفید۲» که روز گذشته در رسانه ها به چشم خورد، ما را بر آن داشت تا مروری تصویری بر نمونه های جالب در این حوزه داشته باشیم.

آزیتا حاجیان در «دزد عروسکها» عبدا… اسکندری از هنرمندان بنام در عرصه چهره پردازی جدا از خلاقیت هایی که در فیلم های «دستفروش» یا «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، سال ۶۸ در فیلم کودکانه «دزد عروسکها» روی چهره آزیتا حاجیان گریم سنگینی را اجرا کرد که شاید تا مدتها کابوس خیلی از دهه پنجاه و شصتی ها بود. کاراکتر عجوزه که در قصه همان خورخور (با بازی ابراهیم آبادی) بود، وجهی رعب آور و مخوف از قصه های تخیلی کودکانه داشت که در حکم هشدار و بازدارندگی برای کودکان عمل می کنند. ضمن اینکه او همزمان نقش مادر دو کودک اصلی فیلم لیلا و بهرام هم برعهده داشت و این تضاد عجیب، بر جذابیت گریم او افزوده بود. حاجیان درباره این گریم گفته: «در «دزد عروسک ها» اول قرار بود مهرانه مهین ترابی نقش عجوزه را بازی کند من هم نقش مادر را داشتم بعد آقای هنرمند گفتند که صورت خانم مهین ترابی لاتکس را پس زده و حساسیت نشان داده، صورت عجوزه هم حتما باید لاتکس داشته باشد و چون من قبلابه ایشان گفته بودم که دوست دارم هر دو نقش را بازی کنم، گفتند حالاخانم مهین ترابی نمی شود بیا نقش عجوزه را هم خودت بازی کن». او معتقد است هر بازیگر زنی هم حاضر نمی شود گریم عجوزه را روی چهره اش بپذیرد. گریم حاجیان در این فیلم همچنان جزو نوستالژی خیلی از ما از سینمای دهه ۶۰ است و حتی وجوه ترسناک آن هم موجب نشد تا خاطره آن مخدوش شود. هر چند این گریم در جشنواره فجر دیده نشد. در این بخش می شود از گریم اکبر عبدی هم در فیلم محمدرضا هنرمند یاد کرد.

علیرضا خمسه در «من زمین را دوست دارم» تعداد حضور آدم های فضایی در سینمای ایران بشدت محدود است. این محدودیت به ویژه در مقایسه با رجوع هالیوودی ها به مضامین ماورایی و فرابشری بیشتر توی چشم می آید.با این حال همین یکی دو نمونه اندک هم جذاب به نظر می رسند که یکی از آنها قطعا علیرضا خمسه در فیلم «من زمین را دوست دارم» ابوالحسن داودی است. البته امکانات و بضاعت سینمای ایران در اوایل دهه هفتاد در حدی نبود که بتواند به یاری خمسه و گریمورش(بیژن محتشم) برای ارائه تصویری کامل و باورپذیر از یک موجود فضایی بیاید.با این حال این گریم حسابی روی صورت خمسه نشست و نقش «خپیت» ماندگار شد.

۱۳ گربه روی شیروانی «۱۳ گربه روی شیروانی» به کارگردانی علی عبدالعلی‌زاده تلاش ناکامی در سینمای ایران برای پرداختن به موضوع فضایی ها بود. جلال الدین معیریان چهره پرداز مطرح سینما و تلویزیون در این فیلم تلاش کرده بود تا با شکستن قاب آشنای تصویر ستارگانی چون محمدرضا گلزار و مهناز افشار،صورتی تازه و غیر کلیشه ای از آنان را به تصویر بکشد.با اینحال کاستی های فیلم در بخش روایی و کارگردانی بیش از آن بود که بگذارد گریم ها دیده شود و چه بسا پتانسیل دیده شدن را از آن گرفت.حتی به نظر می رسید در گریم کاراکترهای فضایی این فیلم،لنزهای چشمی ارجحیت بیشتری داشتند. مایه های فاتنزی فیلم هم موجب نشد تا گریمها بتوانند دیده شوند و این برای فیلمی که در اوایل دهه ۸۰ تولید میشد،نقطه ضعف بزرگی بود.

اختاپوس «اختاپوس» یا همان «آهوی پیشونی سفید»-که در واقع اولین قسمت سه گانه ای تخیلی و کودکانه است- ساخته سال ۹۰ جواد هاشمی نیز گریمهای جالبی را روی چهره بازیگران پیاده کرد که هنر شهرام خلج بود.جواد هاشمی این روزها دومین قسمت این سه گانه را با عنوان «آهوی پیشونی سفید۲ » جلوی دوربین دارد.فیلم با وجود گریمهای خاصش در قسمت اول تنها نیم میلیارد تومان فروخت و نتوانست کنجکاوی تماشاگران بیشتری را برانگیزد.با این حال سازندگان گویا در قسمت دوم تبلیغات ویژه ای را با تمرکز روی گریم بازیگران آغاز کرده اند.از جمله در تست های گریم که اوایل تولید منتشر شدند این نکته قابل لمس بود.گریم حسام نواب صفوی و پژمان بازغی جزو دیدنی ترین بخشهای این فیلم به نظر می رسند که با توجه به سابقه این بازیگران در ایفای نقشهای رئال و کمتر فانتری کنجکاوی بیشتری نیز ایجاد می کند.

نوشته قیافه ‏هایی زیر هجوم پودر، فون و قلم مو اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

منبع: بانی فیلم
آدرس کوتاه: http://www.nimrokh.tv/news/30013

آخرین خبرها
خبرهای پربازدید